نذر


+ آثار دعا برای حضرت صاحب الزمان عج

آثار و برکات دعا برای وجود مبارک امام ع

دعا در دین مبین اسلام و بویژه در مکتب تشیع دارای جایگاه پر اهمیت و مهمی است. همانگونه که دعا حتی در ادیان پیشین و یا مکاتب خودساخته بشری نیز پیوسته به عنوان یک نکته اساسی مورد توجه بوده است .
در اندیشه مهدوی، دعا برای سلامتی وجود مبارک امام عصر دارای آثار و برکات فراوانی است. اگرچه تقدیر الهی نیز پیوسته بر استمرار سلامت آن حضرت استوار است اما به رغم این در مکتب تشیع دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است.
اگر چه دوستی‏ تمام ائمه معصومین علیهم‏السلام بخشی‏ از ایمان و شرط قبولی ‏اعمال است، در عین حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان می‏گردد و از این روست که نمازهای جماعت شیعیان پیوسته از دعای اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن ... لبریز است و کتب ادعیه ای همچون مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی دارای دعاهای پرمحتوا و روشنگر در این ارتباط است. همچنین به اذعان کارشناسان علوم اسلامی دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتوای‏پیمان با آن حضرت را دین داری، شریعت محوری‏ و تصمیم قلبی ‏بر اطاعت امر امام علیه‏السلام و یاری‏رساندن او با نثار جان و مال تشکیل می‏دهد.
نکته مورد توجه در این خصوص اینکه تجدید بیعت ‏با آن حضرت کاری است که بعد از هر نماز از نمازهای پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام آن مستحب است. و درست به همین خاطر است که مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان توصیه کرده هر روز بعد از نماز صبح، دعاهایی‏که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود. دعای‏شریف «اللهم بلغ مولای ‏صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین ...» و نیز «دعای‏ عهد» شاهدی ‏برای ‏این سخن است.

...........................

 برگرفته از    نورپرتال.نت

 

نویسنده : ن.غ ; ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٥ تیر ،۱۳۸۸
comment نظرات () لینک